Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dalahaye 175 MS VUZ ČI VZNÁŠEDLO

14. 6. 2007

Delahaye 175 MS Saoutchik, vůz či vznášedlo?Delahaye 175 MS Saoutchik, vůz či vznášedlo?

POHLEDY DO HISTORIE; Delahaye 175 MS Saoutchik z roku 1949 je skutečně ojedinělou designérskou perlou, která vznikla ve spolupráci amerického automobilového výrobce Delahaye a exruského aerodynamika a designéra Jacquese Saoutchika pro příležitost prezentace na pařížském autosalonu.


Automobilka Delahaye vznikla v roce 1894 ve stejném roce s významnými představiteli francouzského automobilového průmyslu Peugeotem a Renaultem. Americký Delahaye byl dlouho znám jako výrobce masivních, odolných a současně praktických vozů. Až ve třicátých letech se zaměření přesunulo na luxusně sportovní vozy. Bohatou klientelu zásoboval až do II. světové války.

Na pole automobilové výroby se Delahaye vrátil v roce 1946 právě s modelem 175, jehož podvozek použil pro vlastní karosérii ruský emigrant a věhlasný pařížský výrobce nábytku a designových záležitostí Jacques Saoutchik.

Stěžejním rysem vozu je maximálně aerodynamický tvar. Profil kapky, ideálního aerodynamického tvaru, použil Saoutchik na přední i zadní blatníky, které plně zakrývají kola vozu a způsobují skutečnou iluzi ladně plujícího tělesa vzduchem. Dalším charakteristickým prvkem je dynamičnost. Přestože je vůz v klidu, působí jako by byl v pohybu.

Dlouhá karosérie se splývavou zádí má tvary velkoryse akcentované chromem a je jedním z nejtypičtějších zástupců barokního stylu v automobilovém průmyslu.

Bezmála třímetrový rozvor náprav dával k dispozici až neuvěřitelné množství prostoru, přesto se jedná jen o dvoudveřový vůz pro dvě až tři osoby, zato s veškerým luxusem a pompézností. Interiér je čalouněn modrou a bílou kůží v kombinaci se všudypřítomným chromem.

Čtyřválcový benzínový motor 2147 ccm je umístěn vpředu, rozvod OHC, motor produkoval výkon 55 koňských sil. Převodovka je manuální čtyřstupňová a poháněna jsou zadní kola.


Fotogalerie
18286
18288
18289
18290
18291
18292
18294
18295